Special Olympics British Columbia British Columbia

Team BC 2018: Roster by Sport

 

First Name Last Name Local Hometown
5-PIN BOWLING    
Athletes      
Alanna Kay Cowichan Valley Duncan
Ashleigh Cummings Keremeos Keremeos
Beth Hoffman Quesnel Quesnel
Bob Brimacombe South Okanagan Oliver
Chris Johnson Dawson Creek Dawson Creek
Dawn Mills Port Alberni Port Alberni
Devlin Atwill Mission Mission
Eldon Carter Quesnel Quesnel
Evan Curr Quesnel Quesnel
Jessica Lehtonen Keremeos Keremeos
Kaitlyn Nemeth South Okanagan Oliver
Ken Rudd Port Alberni Port Alberni
Ken Tassie Port Alberni Port Alberni
Krista Grzybowski Cowichan Valley Duncan
Lauren Jernigan Mission Mission
Liam Barry Mission Mission
Linda Cade Comox Valley Courtenay
Louisa Johnny Port Alberni Port Alberni
Meghan Burnett Mission Oliver
Megyn Rees Mission Abbotsford
Melanie McMaster Oceanside Parksville
Michael Cook Castlegar Castlegar
Michael Maher Mission Mission
Michael Ryder Dawson Creek Dawson Creek
Mylynda Peebles Mission Mission
Nicholas Mitchell Comox Valley West Kelowna
Peter Fenneman Dawson Creek Dawson Creek
Randy Bates Comox Valley Comox
Rob Mcconachie Mission Mission
Robbie Hall Cowichan Valley Duncan
Robert Tarko Trail Fruitvale
Ronnie Collington Dawson Creek Dawson Creek
Russel Reist Mission Abbotsford
Shea Velestuk Mission Mission
Thomas Bell Castlegar Castlegar
Trevor Carter Comox Valley Courtenay
Wayne Bierbaum South Okanagan Oliver
Wayne Jones Castlegar Castlegar
Willy Waffle Dawson Creek Dawson Creek
Wyatt Turney Fort St. John Fort St. John
Coaches      
Cheryl Cumiford Mission Mission
Debbie McCooey Comox Valley Courtenay
Ellen Martz Quesnel Quesnel
Jack Walsh Dawson Creek Dawson Creek
Jacob Plett Trail Trail
Jean Scholefield Cowichan Valley Duncan
Linda Golightly Mission Mission
Patricia Krieger South Okanagan Osoyoos
       
10-PIN BOWLING    
Athletes      
Amanda Littlejohn Burnaby New Westminster
Dale  Ramsden Kelowna Kelowna
Dennis Lynch Nanaimo Nanaimo
Dennis McLeod Nanaimo Nanaimo
Dini Antonio North Shore North Vancouver
Gabe Young Campbell River Campbell River
Linda Renner Prince George Prince George
Lucia Busto Vancouver Vancouver
Michael Harris Prince George Prince George
Nicholas LeBlanc Surrey Surrey
Patrick Reid Victoria Victoria
Rachel Peers Kelowna Kelowna
Richard Niesman Ridge Meadows Maple Ridge
Russell Morfitt Victoria Victoria
Tanya Steinhausen Victoria Victoria
Yvonne LeRuyet Prince George Prince George
Coaches      
Brandon Ngai Vancouver Vancouver
Bryan LeBlanc Surrey Surrey
Doris  Montgomery Nanaimo Nanaimo
T.J. Fleming Summerland Penticton
       
ATHLETICS      
Athletes      
April Armstrong Burnaby Burnaby
Arianna Phillips Nanaimo Nanaimo
Ashley Adie Campbell River Campbell River
Bruce Stuart Sunshine Coast Gibsons
George Doykov North Shore North Vancouver
Hazen Meade Campbell River Campbell River
Jake Hooper Comox Valley Lazo
Jeremy Goh Burnaby Burnaby
Jesse  Thibeault Surrey Surrey
Kayley Olund Surrey Surrey
Kellie Robertson Surrey Surrey
Kristina Tammark North Shore North Vancouver
Kurtis Reid Delta Delta
Lauren Philley North Shore West Vancouver
Malcolm Borsoi Surrey Surrey
Max Porcher Comox Valley Comox
Maxtin Lengyel Port Alberni Ucluelet
Melissa Semke Surrey Surrey
Michael Savage Langley Langley
Ryland Mallari Surrey Delta
Samantha Mayer Kelowna Kelowna
Sash Barbour Nanaimo Nanaimo
Sean Casey Coquitlam Coquitlam
Sheryl Jakubowski Fort St. John Fort St. John
Simon Phipps Nanaimo Nanaimo
Tamika Broere-Shaw North Shore North Vancouver
Thomas McHugh Quesnel Quesnel
Zack Thibeault Surrey Surrey
Coaches      
Aleila Miller Smithers Smithers
Angela Behn Nanaimo Nanaimo
Brendon Schmidt Langley Surrey
Chris Vanderwel Richmond Richmond
Molly Evanshen North Shore North Vancouver
Peter De Marchi Burnaby Surrey
Randy James Comox Valley Courtenay
Tom Norton Abbotsford Abbotsford 
       
BASKETBALL    
Athletes      
Aaron Dixon Kelowna Kelowna
Ashley Phillips Vernon Vernon
Erin Murphy Vernon Coldstream
Ethan Sun Kelowna Kelowna
Gary Pollen Vernon Vernon
Katelyn Oliver Vernon Vernon
Nathan Luoma Campbell River Campbell River
Terrance Haimila Kamloops Kamloops 
Tessa Allwood Salmon Arm Salmon Arm
Ty Flukinger Kamloops Kamloops
Alastair Singh Langley Langley
Alexander Singh Langley Langley
Carson Buzdegan Langley Surrey
Chris Beugh Langley Aldergrove
Kailyn Potomak Langley Langley
Karl Beugh Langley Aldergrove
Kyle Litfin Langley Langley
Matthew Williams Langley Langley
Sean Annan Langley Langley
Trevin Martel Chilliwack Aldergrove
Coaches      
Donny Gillanders Richmond Richmond
Geoff Uttley Surrey Surrey
Leah Briault Kamloops Kamloops
Bill Williams Langley Langley
Peter Potomak Langley Langley
Rob Martel Langley Langley
       
BOCCE      
Athletes      
Ben Willms Kelowna Kelowna
Carina Chu Salmon Arm Salmon Arm
Katarina Gerhardt Kelowna Kelowna
Kathleen Nelson Salmon Arm Salmon Arm
Nick Anchikoski Salmon Arm Enderby
Robert Carate Langley Langley
Tim Bruenig Kelowna West Kelowna
Tony Wilkinson Kelowna Kelowna
Tristan Harms-Popham Salmon Arm Salmon Arm
Coaches      
Ann Jorgensen Campbell River Bocce
David Wilkinson Kelowna Bocce
Ray Huson Penticton Bocce
       
GOLF      
Athletes      
Austin Johnston Abbotsford Abbotsford
David Simon Kamloops Kamloops
Erin Thom Kimberley/Cranbrook Cranbrook
Gus Vaughan Sunshine Coast Sechelt
Jason Mills Nanaimo Nanaimo
Jason Muldoon Langley Maple Ridge
Kyle Grummett Kelowna West Kelowna
Nick Farrel Victoria Victoria
Yves Moskaluke Nanaimo Nanaimo
Coaches      
Darren Lane Sunshine Coast Sechelt
David Forrester Nanaimo Nanaimo
Don Bruneau Coquitlam Coquitlam
Greg Ross Victoria Victoria
Jason Yan Victoria Victoria
John Matthews Kelowna Kelowna
Lynn Harrisen Victoria Sidney
Misty Pagliaro Kimberley/Cranbrook Cranbrook
Rhonda Chandler Trail Trail
Willie Collins North Shore Burnaby
       
POWERLIFTING    
Athletes      
Callum Maclagan Campbell River Campbell River
Daniel Thomas Vancouver  Vancouver
Ken Windsor Burnaby Surrey
Sarah Brown Vancouver Vancouver
Todd Moore Abbotsford Abbotsford
Coaches      
Emma Woo Surrey Vancouver
George Maclagan Campbell River Campbell River
       
RHYTHMIC GYMNASTICS    
Athletes      
Alex Edwards Burnaby Burnaby
Alexandra Magee Kelowna  Kelowna
Becki Allen Delta  Delta
Brittany Scruton Victoria Victoria
Christina Tomingas Burnaby Burnaby
Danielle Cavenaile Prince George Prince George
Danielle Juilfs North Shore North Vancouver
Darcie Muzychka Prince George Prince George
Desiree Grubell Victoria Victoria
Joanna Morris Kelowna  West Kelowna
Katherine Burns Burnaby New Westminster
Michaela Samsonoff Prince George Prince George
Mykaela Stewart Fort St. John Fort St. John
Robyn Styles Abbotsford Abbotsford
Tiana Kirkegaard Delta  Delta
Coaches      
Dolma Tsundu Burnaby Burnaby
Jennifer Fyfe Vancouver Vancouver 
Michelle Cooper Victoria Brentwood Bay
Rachel Lam Fort St. John Fort St. John
       
SOCCER      
Athletes      
Andrew McIntyre Kelowna Kelowna
Brock Terlesky Quesnel Quesnel
Chris Harrington Kelowna Kelowna
Danny Sperling Kelowna Kelowna
Francis Stanley Kelowna West Kelowna
Glen McIntyre Kelowna Kelowna
Jay Megyesi Vernon Vernon
Jonathan MacDonald Kelowna Kelowna
Josh Larson Kelowna Kelowna
Nicholas Sekella Kelowna Kelowna
Peter Brousseau Kelowna Kelowna
William Moodie Kelowna Kelowna
Coaches      
Annabel Stanley Kelowna Kelowna
Julie McIntyre Kelowna Kelowna
Jim McIntyre Kelowna Kelowna
       
SOFTBALL      
Athletes      
Alison Rodrigues Vancouver Vancouver
Amanda Boghean Sunshine Coast Roberts Creek
Brad LaForce Coquitlam  
Chris Walker Sunshine Coast Roberts Creek
Dallas Stager Vancouver Vancouver
Donald Pruger Coquitlam Coquitlam
Edward Ng Vancouver Vancouver
Greg Jung Vancouver Vancouver
John Chen Vancouver Vancouver
Joshua French Abbotsford Abbotsford
Josiah Lam Vancouver Vancouver
Kelly Reaburn Vancouver Vancouver
Lisa Anne Hunter Vancouver Vancouver
Simone Vanon Vancouver Vancouver
Vishnu Lai Vancouver Vancouver
Adam Irwin-Gunn Victoria Victoria
Andrew Geddes Port Alberni Port Alberni
Brandy Knight Victoria Victoria
Brienne Megson Victoria Victoria
Danny Pace Victoria Victoria
Derick Muir Victoria Victoria
Jeff Martin Victoria Victoria
Joe Richards Victoria Victoria
Kevin Danchella Victoria Victoria
Leslie Calder Victoria Victoria
Mark Hamblett Victoria Victoria
Mary Emmond Victoria Victoria
Matt Deforge Port Alberni Port Alberni
Robert Calder Victoria Victoria
Sabrina Anton Victoria Victoria
Coaches      
Anita Hui Vancouver Vancouver
Dan Jung Vancouver Vancouver
Maegan Montemayor Vancouver Vancouver
Bruce Marshall Kelowna Kelowna
Bruce Watkins Abbotsford Abbotsford
Nicole Bracewell Victoria Victoria
       
SWIMMING      
Athletes      
Alberto Holz South Okanagan Osoyoos
Alene Elgaard Burnaby Port Coquitlam
Aly White Victoria Victoria
Amanda Schleppe Penticton Okanagan Falls
Bonnie-Jean Shade Campbell River Campbell River
Cameron Chambers Kelowna Kelowna
Cheyenne Furlong-Goos Victoria Victoria
Chris Paulson Castlegar  Castlegar
Colton Cale Kitimat  Kitimat
Courtenay Rekis Cowichan Valley Ladysmith
Cullen Yee Richmond Richmond
Dallas Gilchrist Kamloops  Kamloops
Dawn Hadler Salt Spring Island Salt Spring Island
Debbie McNaughton Salt Spring Island Salt Spring Island
Eddie Stotesbury Kamloops Kamloops
Genny Verge Sunshine Coast Sechelt
James Bergen Kelowna Kelowna
Jamie Taylor Abbotsford Abbotsford
Jason Chang Surrey Surrey
Jennifer King Langley Aldergrove
Jess Hansen Terrace Terrace
Jesse Shade Campbell River Campbell River
Joey Lemp Vernon Vernon
John Canning Surrey Surrey
Josh Low Langley Langley
Kayla Willms Coquitlam Coquitlam
Kaylee Richter Smithers Smithers
Kelsey Simpson Victoria Victoria
Kelsey Wyse Kelowna Kelowna
Kendall Salanski Kimberley/Cranbrook Cranbrook
Kristina Ettema Surrey Surrey
Magnus Batara Richmond Richmond
Maria Schmitke Kelowna Kelowna
Melinda Mills Nanaimo Nanaimo
Michael Gibson Oceanside Errington
Mikyla Carlow Cowichan Valley Youbou
Natasha Brayshaw Ridge Meadows Maple Ridge
Paul Aubuchon Campbell River Campbell River
Ramon Siytangco Vancouver Vancouver
Ron Greenhorn Nanaimo Nanaimo
Sean Beddows Surrey Surrey
Shameera Rosal Kelowna Lake Country
Shinji Matthews Kamloops Kamloops
Stacey Kohler Surrey Surrey
Stephanie Rogers Sunshine Coast Gibsons
Stuart Hawton Trail Trail
Terri Carelius Victoria Victoria
Tiffany Bjorndal Penticton Penticton
Tolan Lloyd-Walters South Okanagan Oliver
Tracy Laberge Coquitlam Coquitlam
Coaches      
Aaron Leontowich Kamloops Kamloops
Christiana Durfeld Whistler Valley Whistler
Dawn Taylor Prince George Prince George
Gale Jones Smithers Smithers
Marc Fisher Ridge Meadows Maple Ridge
Megan Pilla Castlegar Castlegar
Melissa Furlotte Powell River Powell River
Nikki Apps Comox Valley Courtenay
Penny Coyle Kimberley/Cranbrook Cranbrook
Sandy Ott Campbell River Campbell River
Shane McLeod Kelowna West Kelowna
Wilson Wong Vancouver Vancouver

 

MISSION STAFF      
Leslie Thornley   Kelowna Chef de Mission
James Marchand   Coquitlam Team Manager
Michelle Cruickshank   Nanaimo Team Manager
Arthur Pangilinan Vancouver Vancouver Mission Staff
Caitlin Woods-Rotering   Burnaby Mission Staff - Communications
Charlene Flood   Prince George Mission Staff
Darren Inouye Region 5 Coordinator Burnaby Mission Staff
Diala El-Zammar   Coquitlam Mission Staff - Medical
Donna Bilous Region 3 Coordinator Abbotsford Mission Staff
Jean Tetarenko Region 6 Coordinator Victoria Mission Staff
Mark Schnurr Coquitlam New Westminster Mission Staff
Patty Wheeldon Leadership Chair Surrey Mission Staff
Sheila Paynter Region 2 Coordinator Westbank Mission Staff
Steve Oliver Dawson Creek Dawson Creek Mission Staff
Tina Giesbrecht Burns Lake Burns Lake Mission Staff
Tracy Heartt Region 8 Coordinator Dawson Creek Mission Staff

Website soteambc2018.ca

Facebook @specialolympicsbc

Twitter @sobcsociety

Instagram @specialolympicsbc

#SOTeamBC2018

2018 Special Olympics Canada Bowling Championships
Prince Edward Island
May 14 to 20
Website

2018 Special Olympics Canada Summer Games
Antigonish, Nova Scotia
July 29 to August 5
Website