Special Olympics British Columbia British Columbia

Team BC 2018 Results: Athletics

For full results visit the Special Olympics Canada website.

Wednesday, August 1

1,500-metre

First Name
Last Name
Local
Hometown
Division
Place
Time
Malcolm
Borsoi
Surrey
Surrey
M4
1
4:24.913
Hazen
Meade
Campbell River
Campbell River
M5
2
5:12.325
Melissa
Semke
Surrey
Surrey
F1
4
6:34.009
Jeremy
Goh
Burnaby
Burnaby
M5
6
5:44.558

10,000-metre

First Name
Last Name
Local
Hometown
Division
Place
Time
Kristina
Tammark
North Shore
North Vancouver
F1
2
51:07.127
Sheryl
Jakubowski
Fort St. John
Fort St. John
F1
3
1:07:35.165


Thursday, August 2

200-metre

First Name
Last Name
Local
Hometown
Division
Place
Time
April
Armstrong
Burnaby
Burnaby
F2
1
31.704
Maxtin
Lengyel
Port Alberni
Ucluelet
M11
1
30.718
Arianna
Phillips
Nanaimo
Nanaimo
F2
2
32.720
George
Doykov
North Shore
North Van
F15
2
59.795
Kayley
Olund
Surrey
Surrey
F3
2
35.402
Thomas
McHugh
Quesnel
Quesnel
M12
2
33.941
Ryland
Mallari
Surrey
Delta
M10
3
29.543
Michael
Savage
Langley
Langley
M8
4
24.973
Sean
Casey
Coquitlam
Coquitlam
M13
4
37.778
Tristan
Dunn
Nanaimo
Nanaimo
M10
4
29.554
Jesse
Thibeault
Surrey
Surrey
M8
5
25.267
Tamika
Shaw
North Shore
North Van
F2
6
34.938
Zack
Thibeault
Surrey
Surrey
M8
6
25.702


5,000-metre

First Name
Last Name
Local
Hometown
Division
Place
Time
Sheryl
Jakubowski
Fort St. John
Fort St. John
F2
1
30:20.284
Kristina
Tammark
North Shore
North Van
F1
2
24:44.320
Malcolm
Borsoi
Surrey
Surrey
M3
2
18:37.131
Lauren
Philley
North Shore
West Van
F1
5
27:44.514


Standing long jump

First Name
Last Name
Local
Hometown
Division
Place
Score
Kurtis
Reid
Delta
Delta
M1
2
1.03 m
George
Doykov
North Shore
North Vancouver
M1
3
.40 m
Hazen
Meade
Campbell River
Campbell River
M5
5
1.81 m

Long jump

First Name
Last Name
Local
Hometown
Division
Place
Score
Ashley
Adie
Campbell River
Campbell River
F3
1
302
Samantha
Mayer
Kelowna
Kelowna
F2
5
150
Jake
Hooper
Comox Valley
Lazo
M5
7
408
Maxtin
Lengyel
Port Alberni
Ucluelet
M4
8
360


Friday, August 3

100-metre

First Name
Last Name
Local
Hometown
Division
Place
Time
Samantha
Mayer
Kelowna
Kelowna
F6
1
25.15
Zack
Thibeault
Surrey
Surrey
M9
1
12.67
Kurtis
Reid
Delta
Delta
M14
2
22.424
Tamika
Shaw
North Shore
North Vancouver
F2
4
16.122
April
Armstrong
Burnaby
Burnaby
F1
5
14.569
Michael
Savage
Langley
Langley
M8
5
12.027
Ryland
Mallari
Surrey
Delta
M10
5
14.057
George
Doykov
North Shore
North Vancouver
M14
6
27.237
Kayley
Olund
Surrey
Surrey
F2
6
16.643
Sash
Barbour
Nanaimo
Nanaimo
M9
6
13.331
Tristan
Dunn
Nanaimo
Nanaimo
M10
6
14.48
Jesse
Thibeault
Surrey
Surrey
M8
7
12.596
Daniel
Batson
Burnaby
New Westminster
M8
8
13.058
Maxtin
Lengyel
Port Alberni
Ucluelet
M10
8
15.07

800-metre

First Name
Last Name
Local
Hometown
Division
Place
Time
Ashley
Adie
Campbell River
Campbell River
F1
2
2:54.461
Jake
Hooper
Comox Valley
Lazo
M5
3
1:43.631
Jeremy
Goh
Burnaby
Burnaby
M5
4
1:45.245
Melissa
Semke
Surrey
Surrey
F1
4
3:07.527


3,000-metre

First Name
Last Name
Local
Hometown
Division
Place
Time
Hazen
Meade
Campbell River
Campbell River
M4
1
11:43.024
Kristina
Tammark
North Shore
North Van
F1
3
14:15.978
Malcolm
Borsoi
Surrey
Surrey
M3
3
10:24.035
Lauren
Philley
North Shore
West Van
F1
7
15:57.109

Mini javelin

First Name
Last Name
Local
Hometown
Division
Place
Score
April
Armstrong
Burnaby
Burnaby
F4
1
2016
Sash
Barbour
Nanaimo
Nanaimo
M4
1
3279
Daniel
Batson
Burnaby
New Westminster
M3
2
1519
Sean
Casey
Coquitlam
Coquitlam
M2
3
996

High jump

First Name
Last Name
Local
Hometown
Division
Place
Score
Arianna
Phillips
Nanaimo
Nanaimo
F1
1
125


Saturday, August 4

400-metre

First Name
Last Name
Local
Hometown
Division
Place
Time
Kayley
Olund
Surrey
Surrey
F2
1
1:17.701
Sheryl
Jakubowski
Fort St. John
Fort St. John
F4
1
1:41.707
Tamika
Shaw
North Shore
North Vancouver
F2
3
1:20.192
Zack
Thibeault
Surrey
Surrey
M6
3
56.568
Jeremy
Goh
Burnaby
Burnaby
M9
4
1:16.454
Jesse 
Thibeault
Surrey
Surrey
M6
4
56.765
Daniel
Batson
Burnaby
New Westminster
M6
5
57.73
Ryland
Mallari
Surrey
Delta
M7
5
1:04.997
Michael
Savage
Langley
Langley
M6
6
58.239
Thomas
McHugh
Quesnel
Quesnel
M9
6
1:20.067
Melissa
Semke
Surrey
Surrey
F1
7
1:18.762

4 x 100-metre relay - Male

First Name
Last Name
Local
Hometown
Division
Place
Time
Zack
Thibeault
Surrey
Surrey
M3
2
54.39
Maxtin
Lengyel
Port Alberni
Ucluelet
M3
2
54.39
Sash
Barbour
Nanaimo
Nanaimo
M3
2
54.39
Michael
Savage
Langley
Langley
M3
2
54.39

4 x 100-metre relay - Female

First Name
Last Name
Local
Hometown
Division
Place
Time
Tamika
Shaw
North Shore
North Vancouver
F1
3
01:05.6
April
Armstrong
Burnaby
Burnaby
F1
3
01:05.6
Arianna
Phillips
Nanaimo
Nanaimo
F1
3
01:05.6
Kayley
Olund
Surrey
Surrey
F1
3
01:05.6

4 x 400-metre relay - Male

First Name
Last Name
Local
Hometown
Division
Place
Time
Simon
Phipps
Nanaimo
Nanaimo
M2
1
3:56.06
Daniel
Batson
Burnaby
New Westminster
M2
1
3:56.06
Jesse 
Thibeault
Surrey
Surrey
M2
1
3:56.06
Malcolm
Borsoi
Surrey
Surrey
M2
1
3:56.06

4 x 400-metre relay - Female

First Name
Last Name
Local
Hometown
Division
Place
Time
Kristina
Tammark
North Shore
North Vancouver
F1
3
5:46.49
Melissa
Semke
Surrey
Surrey
F1
3
5:46.49
Ashley
Adie
Campbell River
Campbell River
F1
3
5:46.49
Lauren
Philley
North Shore
West Vancouver
F1
3
5:46.49

Shot put

First Name
Last Name
Local
Hometown
Division
Place
Score
Kurtis
Reid
Delta
Delta
M1
2
361
Samantha
Mayer
Kelowna
Kelowna
F3
2
435
Sash
Barbour
Nanaimo
Nanaimo
M7
2
1023
Sean
Casey
Coquitlam
Coquitlam
M3
2
621
Arianna
Phillips
Nanaimo
Nanaimo
F6
3
745
Jake
Hooper
Comox Valley
Lazo
M8
3
1080
Ashley
Adie
Campbell River
Campbell River
F3
5
695
Lauren
Philley
North Shore
West Vancouver
F5
5
587
Thomas
McHugh
Quesnel
Quesnel
M4
5
606
Tristan
Dunn
Nanaimo
Nanaimo
M5
5
744

Pentathlon

First Name
Last Name
Local
Hometown
Division
Place
Score
Simon
Phipps
Nanaimo
Nanaimo
M1
2
2132.01

Website soteambc2018.ca

Facebook @specialolympicsbc

Twitter @sobcsociety

Instagram @specialolympicsbc

#SOTeamBC2018

2018 Special Olympics Canada Bowling Championships
Prince Edward Island
May 15 to 19
Website

2018 Special Olympics Canada Summer Games
Antigonish, Nova Scotia
July 31 to August 4
Website