Special Olympics British Columbia British Columbia

Team BC 2016: Roster by Sport

Name Local Hometown
ALPINE SKIING    
Athletes (10)    
Cory Duhaime Delta Delta
Erin Thom Kimberley/Cranbrook Cranbrook
Jesse Price North Shore North Vancouver
Jonathan Robins Kimberley/Cranbrook Cranbrook
Kelsey Wyse Kelowna Kelowna
Michael Langridge Victoria Victoria
Neil Rye Kimberley/Cranbrook Kimberley 
Roxana Podrasky Kimberley/Cranbrook Cranbrook
Susan Wang Surrey Surrey
Torben Schuffert  Smithers Smithers
Coaches (5)    
Randy Scott - Head Coach North Shore Squamish
Mark Schnurr Coquitlam New Westminster
Molly Evanshen North Shore North Vancouver
Steve Norton Kimberley/Cranbrook Kimberley 
Tom Advocaat Coquitlam Port Coquitlam
     
CROSS-COUNTRY SKIING    
Athletes (17)    
Barb Conway Prince George Prince George
Brian Whitfield Prince George Prince George
Chantal Chan Vancouver Vancouver
Cory Melnychuk Quesnel Quesnel
Danny Lafreniere Prince George Prince George
Dennis Lynch Nanaimo Nanaimo
Francis Stanley Kelowna West Kelowna
Josh Pudney Prince George Prince George
Justin Sigal Vernon Vernon
Katarina Gerhardt Kelowna Kelowna
Kelly Hein Prince George Prince George
Kirk Gawryluk Kelowna Kelowna
Neil Melesko Kelowna Kelowna
Rita Cavenaile Prince George Prince George
Sean Beddows Surrey Surrey
Shelly Poland Golden Golden
Tracey Melesko Kelowna Kelowna
Coaches (6)    
Garth Vickers - Head Coach Kelowna Kelowna
Annabel Stanley Kelowna West Kelowna
Calvin Dyck Prince George Prince George
Joanne March Kelowna Kelowna
Karen Zawortny Vancouver Vancouver
Ray Huson Penticton Penticton
     
CURLING - 20 athletes, 8 coaches    
Dale Wright Surrey Surrey
Danny Pace Victoria Victoria
David Baxter Surrey Surrey
Steven Dew Surrey Surrey
Jay Laitar Surrey North Delta
Dwayne Wright - Coach Surrey Surrey
Sheila Snell - Coach Surrey Surrey
     
Dale Eckert Powell River Powell River
Lance Barker Powell River Powell River
Michele Lacroix Powell River Powell River
Richard Lang Powell River Powell River
Thomas White Powell River Powell River
Bill Scobbie - Coach Port Alberni Port Alberni
Susan Storry - Coach Powell River Powell River
     
Alfred Schotel Quesnel Quesnel
Dean Cake Quesnel Quesnel
Glenda Melnychuk Quesnel Quesnel
Martin Scriver Quesnel Quesnel
Travis Burt Quesnel Quesnel
Richard Lindstrom - Coach Quesnel Quesnel
Rick Prosk - Coach Quesnel Quesnel
     
Ken Davidson Comox Valley Courtenay
Cody Booth Port Alberni Port Alberni
Michael Booth Port Alberni Port Alberni
Shelley Marinus Comox Valley Courtenay
Sherri Lines Comox Valley Courtenay
Art Peck - Coach Nanaimo Nanaimo
Cheryl Clay - Coach Campbell River Campbell River
     
FIGURE SKATING    
Athletes (9)    
Alex Pang Vancouver Vancouver
Alexandra Magee Surrey Surrey
Arianna Phillips Nanaimo Nanaimo
Darlene Jakubowski Fort St. John Fort St. John
Laura Dale Terrace Terrace
Marc Theriault Surrey Delta
Michael Phillips Nanaimo Nanaimo
Stephanie Divin Surrey Surrey
Tamika Broere-Shaw Vancouver North Vancouver
Coaches (4)    
Elizabeth Roman - Head Coach Surrey Surrey
Janice Chan Richmond Richmond
Jessica Chapelski Vancouver Vancouver
Kailee Bowman Victoria Victoria
     
FLOOR HOCKEY - 45a/9c    
Andrew Swindlehurst Powell River Powell River
Bill Polz Nanaimo Nanaimo
Bobby Bolen Comox Valley Cumberland
Brad Hogan Comox Valley Courtenay
Chris Harrington Kelowna Kelowna
Jake Hooper Comox Valley Lazo
Jason Mills Nanaimo Nanaimo
Joe Grubweiser Comox Valley Courtenay
Keven Breland Comox Valley Courtenay
Matthew Cadwell Comox Valley Courtenay
Max Porcher Comox Valley Lazo
Richard Gillis Kelowna Kelowna
Robert Lang Powell River Powell River
Tanya Norman Powell River Powell River
Terry Daniels Comox Valley Courtenay
Ed Houlihan - Coach Comox Valley Courtenay
Larry Cagna - Coach Comox Valley Courtenay
Randy James - Coach Comox Valley Courtenay
     
Alison Rodrigues Vancouver Vancouver
Dallas Stager Vancouver Vancouver
Edward Ng Vancouver Vancouver
Gordon Balderstone Vancouver Vancouver
Greg Jung Vancouver Vancouver
John Chen Vancouver Vancouver
Ken McLean Vancouver Vancouver
Mathew Schmiing Vancouver Vancouver
Matthew McRae Vancouver Vancouver
Nellie-Joe Kurta Vancouver Surrey
Nick Chan Vancouver Vancouver
Ottavio Campese Vancouver Coquitlam
Raymond Mabayo Vancouver Vancouver
Richard Louis Vancouver Vancouver
Ryan Stewart Richmond Richmond
Sandra Malku Richmond Richmond
Craig Hikida - Coach Vancouver Vancouver
Elise Bulla - Coach Vancouver Vancouver
Vanessa Ho - Coach Vancouver Vancouver
     
Brogan Beliveau Grand Forks Grand Forks
Charlie Kain Grand Forks Grand Forks
David Wong Burnaby Burnaby
Dominic Inacio Burnaby Vancouver
Doug Birdsall Burnaby Surrey
Jacob Raschpichler Grand Forks Christina Lake
Jake Miller Trail Trail
James Warman Creston Creston
Joey Conrad Burnaby Burnaby
Kathy Schmidt Creston Creston
Maclean Brown Creston Creston
Matthew Milburn Burnaby Burnaby
Mike Windsor Grand Forks Grand Forks
Steven Stirling Creston Creston
Cathy Chlopecki - Coach Creston Creston
Derek Taylor - Coach Grand Forks Grand Forks
Richard Chlopecki - Coach Creston Creston
     
SNOWSHOEING    
Athletes (14)    
Chase Caron Prince George Prince George
Cherie Swaan Quesnel Quesnel
Danny Dodgson Quesnel Quesnel
Deborah Broadley Vancouver Vancouver
Hazen Meade Campbell River Campbell River
Katie Little Burnaby Coquitlam
Krista Meikle Victoria Victoria
Lindsey Aarstad Coquitlam Coquitlam
Patrick Campbell Victoria Victoria
Steven Seminuk Coquitlam New Westminster
Tegan Raines Prince George Prince George
Terri Carelius Victoria Victoria
Tony Wilkinson Kelowna Kelowna
William Thatcher Trail Trail
Coaches (6)    
Maureen Hunter - Head Coach Campbell River Campbell River
David Wilkinson Kelowna Kelowna
Kim McArthur Victoria Victoria
Ron Aarstad Coquitlam Coquitlam
Tina Giesbrecht Burns Lake Burns Lake
Wilma Van Hage Prince George Prince George
     
SPEED SKATING    
Athletes (11)    
Brad Laforce Coquitlam Port Coquitlam
Chris Hamilton Abbotsford Abbotsford
Eric Bruneau Coquitlam Coquitlam
Karl Anderson Coquitlam Surrey
Mark Hamblett Victoria Victoria
Matthew Williams Langley Langley
Nicky Chow Richmond Richmond
Paige Norton Abbotsford Abbotsford
Rene Girard Coquitlam Coquitlam
Sarah Maxwell Victoria Victoria
Sean Casey Coquitlam Coquitlam
Coaches (4)    
Donna Bilous - Head Coach Abbotsford Abbotsford
Don Bruneau Coquitlam Coquitlam
Logan Litz Coquitlam Coquitlam
Rosella Infanti Coquitlam Coquitlam
     
Mission Staff (10)    
Leslie Thornley SOBC staff Kelowna
Shawn Fevens SOBC staff Vancouver
Darren Inouye Region 5 Coordinator Burnaby
Emma Woo SOBC staff Vancouver
George Maclagan Campbell River Campbell River
Georgina McIntosh Elk Valley Fernie
Jean Tetarenko Region 6 Coordinator Victoria
Jill Harris SOBC staff Nelson
Morgan Hunter SOBC staff Vancouver
Tom Norton Abbotsford Abbotsford
     
126 athletes    
52 coaches & mission staff    
178 total    

Website soteambc2016.ca

Facebook specialolympicsbc

Twitter @sobcsociety
#SOTeamBC2016

2016 Special Olympics Canada Winter Games
Corner Brook, Newfoundland and Labrador
March 1 to 5
cornerbrook2016.com