Special Olympics British Columbia British Columbia

Team BC 2014: Roster by Sport

Meet the Team BC Training Squad

*alphabetical by sport + team member's first name

10-PIN BOWLING
ATHLETES
NAME LOCAL
Annabelle Davis Vancouver
Austin Johnston Abbotsford
Brad Mayo Abbotsford
Crystal Thompson Nanaimo
Daryl Dickson Vancouver
David McPherson Penticton
Gary Jones North Shore
Jake Huff Penticton
James Newman Coquitlam
Jenny Chang Burnaby
Kara Summer  Cowichan Valley
Keirra Stoneham Surrey
Kevin Forbes Surrey
Kim Rolfe Campbell River
Linda Renner Prince George
Marc Volkmann Ridge Meadows
Patrick McLauchlan Powell River
Richard McDonald Coquitlam
Tanya Steinhausen Victoria
Tyler Zanatta Penticton
 
COACHES
Billy Chan Coquitlam
Bill Crocker Nanaimo
Brandon Ngai Coquitlam
Ellen Martz Quesnel
Mona Hazell Penticton
   
5-PIN BOWLING
ATHLETES
NAME LOCAL
Alana Kay Cowichan Valley
Alfred Wiltse Penticton
Allen Hahner Cowichan Valley
Annie Wilson Port Alberni
Ashleigh Cummings Keremeos
Ashleigh King Langley
Brent Langridge Ridge Meadows
Brian Smith Kelowna
Carl Richard Summerland
Cathy Hunter Surrey
Chris Ediger Surrey
Cody Booth Port Alberni
Cory Melnychuk Quesnel
Craig Bakker Cowichan Valley
David MacLean Powell River
Dean Cake Quesnel
Duane Horsman Cowichan Valley
Eldon Carter Quesnel
Emilie Snyders Prince George
Greg Paike Coquitlam
Hannah Dale Terrace
Jas Nagra Langley
Jean Scriver Quesnel
Jenna Domovich Port Alberni
Jennifer King Langley
Jennifer Wong Burnaby
Jessica Lehtonen Keremeos
Jordon Korum Prince George
Jordyn McGregor Powell River
Karen Assels Abbotsford
Kathy Sheppard Elk Valley
Kevin Lilley Surrey
Kyle Letkeman Vernon
Lydia Richards Kamloops
Mackenzie Walker Penticton
Mark Lyon Coquitlam
Maurice Bernier Port Alberni
Michelle Harding Coquitlam
Sandra Waddell Surrey
Sheryl Rollie Surrey
Stephen Lee South Okanagan
Thomas White Powell River
Trevor Carter Comox Valley
Tricia Duff Coquitlam
Tyler Page Langley
   
COACHES
Ann Jorgensen Campbell River
Ben Jorgensen Campbell River
Denise Currie Coquitlam
Doreen Antonick Surrey
Doreen O'Brien Quesnel
Jaci Gaetz Port Alberni
Janet Lehtonen Keremeos
Jeannie Cramer Smithers
TJ Fleming Summerland
   
AQUATICS
ATHLETES
NAME LOCAL
Amanda Schleppe Penticton
Amanda Stewart Oceanside
Angela Klein Penticton
Avery Newton Penticton
Ben Vanlierop Victoria
Brad Goosen Grand Forks
Carrie Dignan Coquitlam
Christel Jensen Sunshine Coast
Courtney Rekis Delta
Cullen Yee Richmond
Dallas Gilchrist Kamloops
David Baxter Surrey
David Dunn Prince George
David Simms Cowichan Valley
Drew Sabourin Victoria
Erika Barker Powell River
Heather Ma Burnaby
Janet Robertson Powell River
Jasmyne Morgan Prince George
Jesse Shade Campbell River
Josh Low Langley
Josh Pudney Prince George
Justin Forseth Chilliwack
Karina DuPaul Langley
Kathy Davis Victoria
Kayla Willms Coquitlam
Kelsey Wyse Kelowna
Kerri Denninger Comox Valley
Krista McKee Kamloops
Kristeen Cooper Nanaimo
Kristina Ettema Surrey
Lance Barker Powell River
Larry Cavenaile Penticton
Lexie Van Oyen Vernon
Magnus Batara Richmond
Marcus Carberry Vernon
Mark Blasco Oceanside
Melinda Franson Chilliwack
Melinda Mills Nanaimo
Michael MacDonald Port Alberni
Nicholas Benner Campbell River
Noel Lonsdale Victoria
Rob Misjak North Shore
Robert Soumang Powell River
Ryan Kuester Chilliwack
Sammy Langthorne Burnaby
Sean Beddows Surrey
Selena Lepper Burnaby
Sherry Altrogge Trail
Trisha Boyle Langley
 
COACHES
Aaron Leontowich Kamloops
Collin Berdusco Trail
Dawn Taylor Prince George
Heather Young Surrey
Marc Fisher Ridge Meadows
Marie Telder Sunshine Coast
Melinda Markser Coquitlam
Nikki Apps Comox Valley
Penny Coyle Cranbrook
Sandy Ott Campbell River
Sarah Ozog Victoria
Susan Storry Powell River
Travis Chastkavich Burnaby
   
ATHLETICS
ATHLETES
NAME LOCAL
Abigale Calvert Langley
Adam Advocaat Coquitlam
Alex Williams Nanaimo
Alexa Lehwald Surrey
Andrea Zonneveld Langley
April Armstrong Burnaby
Austin Patterson Port Alberni
Charla Joiner Nanaimo
Chris Hamilton Abbotsford
Cristian Crowe Surrey
David Cairns Langley
Dustin Beard Langley
Elton Lee Vancouver
Ethan Bushey Mountain Surrey
Hazen Meade Campbell River
Jake Hooper Comox Valley
Jason Chang Surrey
Jay Prentice Coquitlam
Jeneka Greif Kelowna
Kara Williams North Shore
Kellie Robertson Surrey
Kelsey Thomson Richmond
Laura Strauss Smithers
Lori Urban Coquitlam
Mandy Manzardo Coquitlam
Manuel Enright North Shore
Mason Keddy Comox Valley
Matthew Lai Richmond
Michael Bouvette Port Alberni
Mike Palitti Abbotsford
Pat Johnson Vancouver
Robert Burns Comox Valley
Shallane Conroy Campbell River
Simon Phipps Nanaimo
Stacey Kohler Surrey
Stephan Schoeller North Shore
Teresa Harrington Kelowna
Victor Manna Victoria
 
COACHES
Angela Behn Nanaimo
Deborah Carter Surrey
Debra Colvin Burnaby
Cheryl Friesen Vernon
Janny Jung Vernon
Peter deMarchi Burnaby
Aleila Miller Smithers
Tom Norton Abbotsford
Shirley Sywak Burnaby
Jean Tetarenko Victoria
   
BASKETBALL
ATHLETES
NAME LOCAL
Alastair Singh Langley
Alex Blaschuk Surrey
Alexander Pang Vancouver
Andrew Wainwright Campbell River
Ariel Taylor Coquitlam
Ben Felling Coquitlam
Billy Peterson North Shore
Carson Buzdegan Langley
Casey Cochran North Shore
Chris Lawrie Langley
Chris Shaxon Langley
David Shoring North Shore
Jacky Law Vancouver
Jeff Leung Vancouver
Jeramy Huskins-Markham Chilliwack
Joshua Moon North Shore
Kailyn Potomak Langley
Karl Beugh Langley
Kyle Litfin Langley
Kyle McLaughlin Coquitlam
Matt Williams Langley
Michael Joseph North Shore
Michelle Forberg Campbell River
Nathan McNanamna Coquitlam
Nick Bobek Vancouver
Nick Kellof North Shore
Pierce Burns North Shore
Rahim Adatia Vancouver
Richard Niesman Ridge Meadows
Sabrina McLean Abbotsford
Sangeon Yoo North Shore
Scott Stewart Surrey
Sean Annan Langley
Shane Carr Vancouver
Thien Lam Surrey
Tracy Payne Surrey
Trevin Martel Langley
Tyrone Liebenberg North Shore
 
COACHES
Brendon Schmidt Langley
Erin Bodin Coquitlam
Geoff Uttley Surrey
Greg Bodin Coquitlam
Jayne Baggott North Shore
Jimmy Peterson North Shore
Kurc Buzdegan Langley
Peter Potomak Langley
Rob Martel Langley
Tina Taylor Coquitlam
Tram Lam Surrey
Zak Klein North Shore
   
BOCCE
ATHLETES
NAME LOCAL
Ariel Eastland Penticton
Ben Willms Kelowna
Bob Lattanzio Trail
Carlos Manzano Salt Spring
Chad Conlon Penticton
Doreen Weir Kelowna
Jason Newport Salt Spring Island
Ida Rebagliatti Summerland
Katarina Gerhardt Kelowna
Kevin Ellis Penticton
Lynden Hicks Penticton
Margaret Burnell Penticton
Mary Sol Penticton
Neil Emmery Trail
 
COACHES
Alan Prough Trail
Dona Cade Penticton
Ray Huson Penticton
   
GOLF
ATHLETES
NAME LOCAL
Al Cummings Castlegar
Brett Tassel 100 Mile House
Chelsea Kaake Delta
Chris Harrington Kelowna
Jim Richter Coquitlam
Joe Clouse Kamloops
Kyle Grummett Kelowna
Nellie-Jo Kurta Vancouver
Ryan Courtemanche Kelowna
Yves Moskaluke Nanaimo
 
COACHES
Ben Postmus Trail
Chuck Bertrand Sunshine Coast
Lynn Harrisen Victoria
   
POWERLIFTING
ATHLETES
NAME LOCAL
Dave Devison Campbell River
Jan Mareels Vancouver
Joanne Bunnin Chilliwack
Lisa Newell Chilliwack
Todd Moore Abbotsford
Will Richardson Kelowna
 
COACHES
George Maclagan Campbell River
Gerry Kennedy Vancouver
Ken Saunders Kelowna
   
RHYTHMIC GYMNASTICS
ATHLETES
NAME LOCAL
Alexandra Magee Surrey
Alison McKee Victoria
Artisia Wong Burnaby
Ashley Rosenberger Abbotsford
Becki Allen Delta
Christina Tomingas Burnaby
Danielle Juilfs North Shore
Darcie Muzychka Prince George
Desiree Grubell Victoria
Joanna Morris Kelowna
Katie Flint Comox
Katie Hawksby Abbotsford
Krista Milne Surrey
Madeleine Wieczorek Delta
Michaela Samsonoff Prince George
Robyn Styles Abbotsford
 
COACHES
Courtney Keith Delta
Dee Neukomm Prince George
Sharlene Hawksby Abbotsford
Alexandra Webster Delta
   
SOCCER
ATHLETES
NAME LOCAL
Amanda Peebles Mission
Bryce Schaufelberger Mission
Glen Griner Mission
Jeremy Cheverie Victoria
Justin King Mission
Liam Barry Mission
Mitchell Hallman Surrey
Mitchell Howell Mission
Tom Hanna Mission
Tony Carter Mission
 
COACHES
John Scholtes Mission
Stuart Coates Mission
Vince Astoria Abbotsford
   
SOFTBALL
ATHLETES
NAME LOCAL
Andrew McIntyre Kelowna
Brad Hogan Comox
Carl Willing Surrey
Chris Beugh Langley
Chris Roberge Comox
Christian Burton Langley
Dale Ramsden Kelowna
Danny Sperling Kelowna
David Scott Kelowna
Derick Muir Victoria
Jade Deakin Langley
Jake MacFarlane Kelowna
James Blacke Kelowna
Jaykob Low Langley
Jeff Martin Victoria
Jenifer Burton Langley
Jeremy Wright Langley
Jesse Scott Abbotsford
Jim Laitar Surrey
Jonathan MacDonald Kelowna
Karl Anderson Coquitlam
Kathy Foss Langley
Kevin Danchella Victoria
Krista Sanders Langley
Matthew Sanches Langley
Richard Gillis Kelowna
Stuart Stevenson Langley
 
COACHES
Dennis Richardson Kelowna
Ian Olive Kelowna
Keith Foss Langley
Lorena Mead Kelowna
Monique Deakin Langley
Robin Foss Langley
   
MISSION STAFF
Shawn Fevens Chef de Mission
Cari Henri Team Manager
Barb Tull Mission Staff
Cyra Frisk Mission Staff
Daniel Mallet Mission Staff
Darren Inouye Mission Staff
Donna Bilous Mission Staff
Leslie Thornley Mission Staff
Lori Holmgren Mission Staff
Patty Wheeldon Mission Staff
Rachel Borer Mission Staff
Rick Lucy Mission Staff
Sheila Hawton Mission Staff
Sheila Paynter Mission Staff
 
OUTSIDE MISSION STAFF
Alison Quinlan Sport Psych
Joanna Verweel Health & Sport Science
Kristin Webster Families Liaison
Megan Grittani-Livingston Communications
Sarah Kiengersky Sport Psych

Website soteambc2014.ca

Facebook specialolympicsbc

Twitter @sobcsociety
#TeamBC2014

Special Olympics Canada 2014 Summer Games
July 8 to 12
vancouver2014.com